Flyvevåbnet Politik

Brød lydmuren over Fyn: Nu skal vandvidspiloter straffes hårdt

Fotos af Joe Ambrogio fra Pexels
Læsetid: 2 minutter

Regeringen vil hæve strafferammen for vanvidsflyvning, efter mere end to F-16-fly for anden gang på kort tid har brudt lydmuren over Fyn og det sydlige Sjælland.

Justitsminister Nick Hækkerup siger, at regeringen ikke vil tøve med at grounde fly og beordre piloterne op i en luftballon.

“Så kan de hænge der og dingle og tænke lidt over livet og hastigheden og så videre.”

Spurgt ind til, hvorvidt ministeren har et flertal blandt folketingets øvrige partier er svaret klart:

“Jeg har ikke hørt nogen partier, der har sagt, at det her er en god ide,” siger Nick Hækkerup og peger på sit venstre øre:

“Men det er det bare!”

Pifter hjulene

En undersøgelse fra Rigsadvokaten om vanvidsflyvning og uagtsomt høretab viser, at der typisk er mellem 30 og 40 vandvidsflyvninger om året, og at det meget tit er danske militærfly, der står bag.

Altså såkaldt muskelfly.

Justitsministeren har derfor indkaldt forsvarsminister Trine Bramsen i et samråd for at finde ud af, hvad der foregår i Forsvaret, og om de eventuelt kunne flyve udenom Jylland og øerne.

Bare som et minimum.

“Ellers skal politiet have mulighed for at konfiskere dem,” siger Nick Hækkerup.

Hvordan skulle det foregå?

“De pifter bare alle hjul, når de er landet. Færdig, slut,” siger ministeren og stamper i jorden.

Men det er jo Forsvarets fly… 

Nick Hækkerup klemmer øjnene sammen og peger på sit højre øre.

“Det er der jo så nok desværre bare ikke noget at gøre ved, vel!”

I skrivende stund har 49.855 mennesker hørt et højt brag over Fyn her til aften.

Om skribenten

Kaptajn Pjevs

Født i 1976 i Jelling. Blev udsendt til Helmandprovinsen i 2012 som delingsfører for 35 afghanske soldater i Camp Shorabak. Det var hans første og eneste udsendelse. Han taler aldrig om det.

Indtil sin opsigelse underviste han på Kampskolen i aftrækkerteknik med middelmådig succes.

Kaptajn Pjevs bor i dag i Køge, hvor han sælger støvler, høreværn og barduner fra en ladcykel bag stationen.

Nyhedsbrev

Om dette websted

Feltspaden leverer skarpe kommentarer og hårdfør journalistik om det danske forsvar.

Feltspadens indsigtsfulde historier er skrevet på ren fantasi. Enhver lighed med virkeligheden er en fejl, som vi ikke har fået rettet endnu.

Feltspaden på Instagram

Om dette websted

Feltspaden leverer skarpe kommentarer og hårdfør journalistik om det danske forsvar.

Feltspadens indsigtsfulde historier er skrevet på ren fantasi.

Enhver lighed med virkeligheden er en fejl, som vi ikke har fået rettet endnu.